Kontakt | Recenze | Velkoobchod

Výkon fotovoltaického panelu

Výkon solárního panelu nebo fotovoltaického článku je měřen v wattoch (W) a vyjadřuje maximální množství elektrické energie, kterou může daný panel nebo článek produkovat za optimálních světelných a teplotních podmínek. Výkon je klíčovým parametrem, podle kterého se hodnotí a porovnávají různé typy solárních panelů.

V praxi, když se mluví o solárních panelech, často narazíte na pojmy jako "nominální výkon", který je specifikován výrobcem a udává maximální výkon panelu za standardních testovacích podmínek (STC - standard test conditions). Tyto podmínky obvykle zahrnují teplotu článku 25°C a solární záření 1000 W/m^2.

Panel s výkonem 300 W tedy za těchto podmínek produkuje 300 wattů elektrické energie. V reálném prostředí však skutečný výkon panelu může kolísat v závislosti na aktuálním osvětlení, teplotě a dalších faktorech.

Kromě jednotlivých panelů je výkon také důležitým pojmem při hodnocení celkové kapacity fotovoltaických instalací. Například solární elektrárna může mít instalovaný výkon několika megawattů (MW), což znamená, že za ideálních podmínek může taková elektrárna produkovat několik megawattů elektrické energie.

Ve fotovoltaice je tedy výkon klíčovým ukazatelem efektivity a kapacity solárních systémů.

 

 

NejPanely.cz 🇨🇿 - NajPanely.sk 🇸🇰