Jmenovité napětí

Jmenovité napětí (Vmp) u solárních panelů je napětí měřené na svorkách panelu při jmenovitém výkonu. Toto napětí je důležité pro určení, jaký výkon může panel generovat za optimálních podmínek. Napětí nezatíženého panelu je obvykle vyšší než jmenovité napětí. Toto napětí je klíčové pro správnou funkci a efektivní propojení solárních panelů v systému, protože určuje, jaké komponenty a konfigurace jsou vhodné pro daný solární panel.

Jmenovité napětí (Vmp) u solárních panelů je používáno jako klasifikační metoda a pochází z dob, kdy byly bateriové systémy primárním způsobem využití solární energie. Tato nomenklatura byla efektivní, protože většina systémů měla buď 12V nebo 24V bateriové banky.

Pokud byla tedy potřeba nabíjet 12V baterii, byl používán 12V solární panel, a to samé platilo pro 24V systémy.

Jmenovité napětí solárního panelu bylo obvykle určeno počtem článků zapojených do série v modulu, aby odpovídalo potřebám baterie. Přestože napětí z solárního panelu mohlo být vyšší (např. 17VDC), celý systém byl konstruován s komponentami se stejným jmenovitým napětím (např. 12V), aby vše fungovalo koherentně.

Tento systém byl efektivní až do rozšíření technologie maximálního power point (MPPT), která změnila způsob využití solární energie.